Choroba nie wybiera – ale Ty wybierz zdrowy tryb życia!

Powiada się, że choroba nie wybiera – nieważne, ile masz lat, jaki tryb życia prowadzisz, skąd pochodzisz ani jak wygląda Twój poziom aktywności fizycznej. W każdej chwili możesz paść ofiarą podstępnej choroby, na którą nie masz wpływu. Oczywiście prowadząc zdrowy tryb życia (a do takiego zalicza się odpowiednia, zbilansowana dieta, duża dawka ruchu a także unikanie używek) znacząco minimalizujesz ryzyko zachorowania na większość chorób (w tym cywilizacyjnych). Jednak obciążenie genetyczne (które może ujawnić się nawet dopiero po kilku pokoleniach!) to rzecz, z którą nie sposób wygrać. Ilu było przecież znanych, wybitnych sportowców czy specjalistów od zdrowego trybu życia, którzy zmarli po długiej chorobie nowotworowej… Są rzeczy, których nie przeskoczymy z całą pewnością – jednak większość z nich możemy mieć pod kontrolą. Odpowiednia dieta, duża dawka ruchu na świeżym powietrzu, a także wykonywanie profilaktycznych badań częściej niż raz na kilka (czy nawet kilkanaście) lat, jak mają w zwyczaju nasi rodacy, uchronić mogą od poważnych zaburzeń, nawet na tle neurologicznym – dbaj o siebie, nim będzie musiał zrobić to neurolog Gdańsk.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

O tym, jak ważne jest dobre zdrowie, najłatwiej przekonać się wówczas, gdy znajdujemy się sytuacji dyskomfortu. Kiedy tylko zaniemoże choćby jedna część ciała, ból bądź niedogodności związane z utrudnionym poruszaniem się skutecznie niszczą resztki dobrego nastroju i optymistycznego spojrzenia na świat. Skupiamy się wyłącznie na dolegliwościach, uporczywie starając się te myśli od siebie odsunąć. Jeśli dyskomfort jest jedynie chwilowy – łatwiej o spokój wiedząc, kiedy mniej więcej spodziewać się jego ustąpienia. Gorzej, jeśli objawy są nietypowe, a co gorsza – powtarzają się od jakiegoś czasu. Jeśli w dodatku są to uporczywe dolegliwości, takie jak drętwienie kończyn, sztywność karku bądź zaburzenia równowagi – rozsądek nakazuje niezwłocznie udać się do lekarza, jakim jest neurolog Gdańsk.

Choroba to nie wyrok

Udałeś się do lekarza, wychodzisz z diagnozą – przypuszczenia co do choroby potwierdziły się, bądź, co gorsze, zupełnie nie spodziewałeś się, że możesz mieć w ogóle problem, a tymczasem on okazał się poważny. Ostatnią rzeczą, jaką można zrobić w takiej sytuacji, jest załamanie się i potraktowanie diagnozy jak ostatecznego wyroku. Każda choroba jest do wyleczenia bądź zatrzymania – grunt, to diagnoza postawiona w odpowiednim czasie i wdrożenie skutecznego leczenia. Wówczas nawet sprawy neurologiczne – choć poważne – nie okażą się końcem świata. Podstawa to dobry neurolog Gdańsk – reszta potoczy się z górki!