Dlaczego chorujemy?

Dlaczego ludzie dookoła chorują? Wiadomość o chorobie swojej, kogoś bliskiego bądź znajomego zawsze jest niemałym zaskoczeniem i wielkim ciosem dla wszystkich stron zarazem. Nasuwa się wówczas dużo pytań, żalu i pretensji do świata – najczęściej tych dotyczących zdrowego trybu życia i dbania o siebie. Odpowiednia dieta, dostateczna ilość snu, unikanie używek i nadmiaru leków znacząco może obniżyć ryzyko zachorowania – jednak niestety nie zniwelować zupełnie. Prócz naszej świadomej troski o organizm i samopoczucie, istnieje jeszcze jeden czynnik determinujący to, co dzieje się z naszym ciałem: to geny i dziedziczne obciążenie chorobami i schorzeniami, które ujawnić może się nawet dopiero po kilku pokoleniach. Największym błędem, jaki popełniamy w życiu jest to, że do lekarza wybieramy się dopiero wówczas, gdy coś nas już boli albo wyraźnie niedomagamy i nie potrafimy określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Dlatego by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, niezbędne jest odwiedzanie lekarza nie tylko w razie potrzeby, ale także w celu badań profilaktycznych – mnóstwo chorób nie daje bowiem żadnych objawów przez długi czas. Kiedy już się pojawią, oznaczać to może wysoki stopień zaawansowania schorzenia. Tak więc – badaj się regularnie! Od czasu do czasu nie zaszkodzi odwiedzić także lekarza specjalisty, jak na przykład neurolog Gdańsk.

Niepokojące objawy – do lekarza marsz!

Objawy większości chorób pojawiają się jednak już we wczesnych jej stadiach – nie ignoruj więc absolutnie żadnego z nich (zwłaszcza, jeśli są to objawy, które nie pojawiły się nigdy wcześniej, bądź są silniejsze niż dotychczas). Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt tego, iż objawy różnych chorób są do siebie łudząco podobne, przez co możemy narobić sobie niemałych kłopotów. Myślimy na przykład, że dopadła nas grypa, gdy w rzeczywistości to borelioza (a to, jak powszechnie wiadomo, niesamowicie groźna choroba). Dlatego nie bagatelizuj żadnych objawów – nie udawaj niezniszczalnego i kiedy dopadnie Cię wysoka gorączka, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu możliwie najszybciej, jak to tylko możliwe. On w razie podejrzeń skieruje Cię do właściwego specjalisty, jakim jest na przykład neurolog Gdańsk.

Nie panikuj – oddaj się w dobre ręce

Pamiętaj, że jakakolwiek choroba, zdiagnozowana w odpowiednim czasie, to wyjście lepsze niż życie w nieświadomości i doprowadzenie się przez to do skraju: nieodwracalnych zmian bądź nawet śmierci! Dobry lekarz to podstawa sukcesu – od szybkości i trafności diagnozy bowiem zależy powodzenie całego leczenia. Dlatego nie pozostawiaj spraw swojego zdrowia na łaskę losu – poszukaj opinii o danym lekarzu na własną rękę (na przykład szukając w wyszukiwarce internetowej neurolog Gdańsk). Pytaj, interesuj się i nie krępuj – choroba może dopaść każdego (poradnikzdrowie.pl).